Bevezető
Az iskolakert indítását az Országos Iskolakert-fejlesztési Program, Iskolakert Alapozó Alprogram tette lehetővé 2019-ben, a szükséges eszközök biztosításával és szakmai segítségnyújtással.
Beszámoló 2019/2020
Beszámoló a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola és AMI Iskolakert projektjéről
Iskolánk Örökös Öko-Iskola, így minden lehetőségre fogékonyak vagyunk, és keressük az új tevékenységi formákat, hogy a városban, a lakótelepen is testközelben találkozhassanak gyermekeink a természettel. Egy régi vágyunk teljesülhet az iskolakerti projekttel, mert így megismerhetik, és tevékenyen részt vehetnek a természet körforgásában. Az iskolában valamikor volt egy kis konyhakert, ami most újra feléledhet és új területeket is bevonunk a kerti munkákba. Fontosnak tartjuk, hogy új eddig esetleg ismeretlen tevékenységeket is megismerjenek a gyerekek - a kertművelést, növénytermesztést.
Az Iskolakert tervezése az érdeklődő tanárok, iskolai alkalmazottak felmérésével kezdődött. Rögtön kialakult egy lelkes csapat, élen az iskolánk igazgatójával. A gyerekeknél több érdeklődő csoport is kialakult, akikből a hatodik évfolyamról kerültek ki a csoportokat összefogó szervezők, ötletelők. Hamar kialakult a dokumentációs csoport is, az 5 és 7. évfolyamról 2-2 fővel. Nagyon várták a tevékenységeket. Terveztünk egy kertet, hogy hol milyen funkciókat képzelnénk el. Hol legyen a bejárat, a parcellák, hol lenne a legjobb a pihenősarok, milyen növényeket ültessünk. Hol legyen a farakás a süniknek, a komposztáló. Minden osztály számára szeretnénk megadni a lehetőséget az iskolakerti munkában, így 16 megművelésre váró területben gondolkodtunk.
Az iskolakertek helyi, kertész mentorával februárban jártuk végig a területet, ahol elmondtuk elképzeléseinket és segítségével a mi elképzeléseink átalakultak. A vetésforgó 4 csoportja szerinti parcellák kialakítására, 3 ágyásban, egy gyógynövényspirállal adott javaslatát elfogadtuk.
A szülőktől sok ötletet kaptunk és felajánlást is. Palántát, magokat, rengeteg raklapot ajánlottak fel. A raklapokból kerti bútort tervezünk, valamint magaságyás készítéséhez szükséges. Az iskolánkba több mozgássérült tanuló jár, akik szívesen vesznek részt ebben a projektben. Rájuk gondolva szeretnénk magaságyást kialakítani.
A tavaszi munkák elkezdéséhez a kertész mentorunk tanácsára „Magbörzét” szerveztünk. A meghirdetett magbörzére volt munkatársak is jelentkeztek, felkerestek. Nyugdíjasként egy kertbarát klub tagjai Diósgyőrben és jó tanácsokkal láttak el bennünket, valamint felajánlásokat is tettek, pl. magaságyásra és a kerti munkáknál tanácsadásra.
Március elején a magbörze elött az Iskolakertekért Alapítvány Iskolakert kiállítását is megkaptuk 10 napra, amit az aulánkban állítottunk fel, hogy a szülők és a gyerekek minél több ismerethez juthassanak a projekttel kapcsolatban.
A „Magbörze” az Öko-Kertész Klub tagjaival március 4-én nagy sikerrel lezajlott. Játékos feladatok is segítették a gyerekeket például a komposztálás menetében. A legkisebbek pedig hozzákezdtek a magok ültetéséhez a tantermekben.
A kerti részben is megkezdődtek a munkák először a bokrok metszésével, az avar összegyűjtésével. Az ősz elején ültettünk fákat, amelyeket át kellett helyezni máshová. Reméljük, hogy kibírják az átültetést.
A talajunk nem a legjobb, ezért szívesen fogadtuk a teherautónyi föld felajánlást az önkormányzati képviselőnktől.
A járvány miatt kialakult helyzetben újabb terv készült. A parcelláknak kijelölt helyen egy szakasz felásásra került, hogy magjainkat el tudjuk ültetni. Van komposztunk is, amit végül a járvány miatt kialakult helyzetben a gyenge minőségű felásott kis parcellákban használtunk fel. Az eltelt időben szépen fejlődő parcellák és kevésbé, ritkásan fejlődő sorok díszítik kertünket. A három ágyás, négyparcellás, sziklakertes terveinket felülírta az élet, de nőnek a növényeink. Gondozásukat sajnos nem a gyerekek végzik, hanem az iskola gondnoknője. De aki elmegy az iskola előtt az biztosan élvezettel nézi a kiskertet. Reméljük a gyerekek is birtokba vehetik ősszel és kialakíthatjuk majd terveinknek megfelelően.
Miskolc, 2020. április 20.
Ujváriné Horváth Valéria
kertvezető
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Beszámoló 2020/21
Beszámoló a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola és AMI Iskolakert projektjéről 2020/2021-es tanévben
Az iskolakertünkben, 2020 nyarán tábori tevékenység folyt. A gyermekek nem csak a növényekkel és azok gondozásával foglalkoztak, hanem a termések elfogyasztását is szívesen végezték. Alsós és 5-6. évfolyamos tanulók végeztek egyszerű feladatokat és megfigyeléseket a kertben. A leginkább a kerti munkálatokat, azon belül a locsolást szerették.
Az ősz folyamán főleg az alsós osztályok használták a kertet megfigyelésekre főleg környezetismeret órákon, vagy a napközis foglalkozások során. A termések begyűjtése, megkostolása sem maradt el.
A tavaszi munkák munkálatokat a digitális munkarend ismét megakadályozta. A terület előkészítésében a gyerekek nem tudtak részt venni. De mindenki nagy örömére az ültetésben az alsósok már igen. A magok beszerzése után, a jelenléti oktatásra visszatérő alsósok ültették be a kertet. A gyerekek, sőt még a felnőttek számára is ismeretlen valamint az ismert magok közül a legjobban a dinnyemagok kikelését vártuk. A borsó megint szép termést hozott. A tökfélék jól érzik magukat. Tavaly nyáron rengeteg karalábénk, csicsókánk és répaféléink A dinnyemagok kikelése is
voltak. A szűkösebb anyagi lehetőségek miatt, most kevesebb, de felajánlásokból még többféle mag került kiültetésre.
Közben önerőből fejlesztettük a kertet az iskola férfi dolgozói és a szülők, a támogatók segítségével. Létesítettünk két magaságyást, amelyet a saját komposztunkkal töltöttünk fel és a tök beültetésével látványos eleme a kertnek. Az öntözés praktikusabb megoldásához két esőgyűjtő házikót alakítottunk ki az épület két végén, amiből közvetlen öntözési lehetőséget tudunk biztosítani. A könnyebb megközelítést betonlapok lerakásával segítettük meg.
A kert kialakítása nem az eredeti elképzelés szerint alakult a járvány helyzet miatt, de egyre nagyobb területet foglalunk el.
Újból próbálkozunk a szőlő telepítésével, felajánlásból, egyre jobb eredménnyel. Tapasztalatunk, hogy a környéken lakók szívesen figyelik a kertben történő változásokat. Az idősebbek megállnak a parcelláknál a járdán haladva.
Terveinkbe szerepel, hogy a lakótelep lakóinak is lehetőséget adjunk a kertben való munkálkodásra. Reméljük, hogy a következő tanévben már sokkal több munkát tudunk végezni diákjainkkal és nem lesz külső akadálya a kert fejlesztésének.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |