2019
Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola
és Alapfokú Művészeti Iskola
Határtalanul
2019.
Útvonal:
Vállaj, Nagykároly, Almásgalgó, Kolozsvár, Torda, Segesvár, Karcfalva, Székelykeresztúr, Székelyudvarhely, Hargita, Csíkszereda, Máréfalva, Gyergyószentmiklós, Csíksomlyó, Madéfalva, Farkaslaka, Székelyszentlélek, Szováta, Kőrösfő, Bánffyhunyad, Nagyvárad, Ártánd
A projekt legfontosabb eredményei, tapasztalatai:
Tanulóink első ízben jártak csoportosan általunk szervezett határon túli kiránduláson. Ennek közösség – és tudatformáló hatása nevelési céljainknak fontos eleme.
A pályázat alatt „térben és időben” olyan történelmi, irodalmi, földrajzi, képzőművészeti „sétán” vehettünk részt, amelyre tanítási óráink nem adnak lehetőséget. Azt átélni és megélni, hogy történelmi tájakon kirándulhatunk, csak úgy lehet, ha azokra a tájakra lépünk, amelyek valóban a nagy történelmi Magyarország tájegységei ma is. A kirándulás lehetővé tette, hogy megismerhettük például Partium vidékeit, megkoszorúzhattuk történelmi emlékhelyeinket és megtapasztalhattuk – ha csak napokra is –, milyen élni a mai Székelyföldön.
Olyan természetföldrajzi helyeken túrázhattunk (pl.: Gyilkos-tó, Békás-szoros, Hargita, Medve-tó, Sárkányok völgye, Almásgalgó), amelyek minden mai gyerek számára is különleges élményt jelentenek. Rendhagyó irodalomóráink Nagykárolyban, Segesváron vagy Székelykeresztúron olyan „közelre hozták” hozzánk Petőfi személyét, amely az iskola falai között nem valósulhat meg.
A megszervezett út felejthetetlen élményeket és tudást adott tanulóink számára.
Előkészítő óra:
A pályázat adatainak ismertetése után ppt-ben bemutatásra került az előttünk álló 4 nap útvonal – és tematikus terve. Felvázoltuk azokat a helyszíneket, ahol nevezetes épületeket, emlékhelyeket, természetföldrajzi jelenségeket tekintünk meg. Fokozottan figyeltünk a tantárgyi belső és külső koncentrációra, az ebben rejlő nevelési-oktatási lehetőségekre.
A kirándulás rövid bemutatása:
A miskolci indulást követően a határt Vállajnál léptük át. A Partiumban meglátogatott nagykárolyi kastélyban megvalósult a kuruc korral kapcsolatos programelemünk, felidéztük a szatmári békét. Az Érmellék érintésével eljutottunk a Szilágyság szívébe Almásgalgóra. A Sárkányok kertjében tett séta, a Kárpátok által körbezárt medence látványa páratlan emlék a gyerekeknek. Zsíbó és a Traianus császár emlékét felidéző történelmi séta diákjaink számára végre „helyre tette” azt a hiányzó 600 évet, mely történelmileg vitát képez hazánk és Románia között.
Miután beérkeztünk az Almás-völgybe, megismertük a szórványban élő magyarság sorsát. Diákjaink itt érezték át először, milyen lehet magyarként élni a határon túl. Kalotaszeg érintésével Kolozsvárra érkeztünk. A János Zsigmond Unitárius Kollégium diákjai vártak minket. Egy rövid filmvetítést és iskolalátogatást követően a tanulók interaktív városnézésre vitték gyerekeinket öt csoportban. A tematikus füzet kérdései alapján a csoportok különböző helyszíneket jártak be. Az együtt töltött órák közelebb hozták diákjainkat és örök barátságok kötődtek. A gyerekeknek talán a helyi fiatalokkal együtt töltött délután volt a legnagyobb élmény.
Szállásunk egy kolozsvári diákszállón volt.
Következő nap a tordai sóbányát látogattuk meg. A 16. emeletnyi mélységet lépcsőkön tettük meg.
Az erdélyi medencén keresztül utaztunk Segesvár felé, ahol a város középkori hangulatú részét barangoltuk be. Székelyudvarhely és Székelykeresztúr érintésével érkeztünk meg Karcfalvára, a szállásunkra.
A kirándulás 3. napján a Gyergyói-havasokon keresztül eljutottunk a Gyilkos–tóhoz. Megismerkedtünk a tó keletkezésével és feltöltődésével, a fenyőtörzsek konzerválódásával. A Békás-szorosban tett séta lenyűgöző volt.
A délutáni programban a csíksomlyói kegytemplom meglátogatása szerepelt. A csodatévő szobor 400 éves történetét megilletődötten hallgatták diákjaink.
Karcfalvi szállásunk felé megkoszorúztuk Madéfalván a Siculicidium emlékművet.
Kirándulásunk utolsó napján a korai indulást követően Farkaslakán megkoszorúztuk Tamási Áron sírját, ahol a gyerekek ismerkedhettek az író munkásságával is. Korondon és Parajdon keresztül Szovátára érkezünk. Itt a Medve-tónál a heliotermia jelenségére koncentráltunk.
A Székely mezőségen keresztül Kőrösfőre jutottunk, majd a Szilágyságon át, a kalotaszegi falvak érintésével értünk Nagyváradra. Itt a székesegyház előtt álló Szent László szobornál a várost alapító szent életét tárgyaltuk meg. Rövid sétát követően indultunk haza.
A határt Ártándnál léptük át, este élményekkel telve érkeztünk Miskolcra.
Értékelő óra:
Az értékelő órát diákjaink, szüleik és nevelőink közösen szervezték, így sokkal több volt ez, mint egy értékelő óra. A tematikát végigjárva jó hangulatban, vidáman telt az interaktív beszámoló. Kolléganőnk ppt-ben foglalta össze a túra legfőbb mozzanatait. Diákok, nevelők, szülők közös értékelése mindenkit megnyugtatott abban, hogy rendkívül hasznos nevelési célok valósultak meg Határtalanul pályázatunk kapcsán.